Współczesna medycyna jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie i pozwala z powodzeniem, skutecznie leczyć wiele chorób, w tym przewlekłą otyłość.
Chirurgiczne leczenie otyłości
W przypadku skrajnej otyłości, chirurgia bariatryczna jest najbardziej skuteczną metodą leczenia. Jednak przed rozpoczęciem leczenia poprzez tzw. zmniejszenie żołądka należy odbyć rozmowę z lekarzem chirurgiem oraz psychologiem. Rozmowa ma na celu ocenić, czy pacjent jest gotowy do radykalnych zmian w swoim życiu. Psycholog oceni determinację oraz chęć zmiany w dotychczasowym sposobie odżywiania się i zakresu aktywności fizycznej. Lekarz zleci także wykonanie badań przedstawiających rzeczywisty obraz obecnego stanu zdrowia pacjenta.
Leczenie otyłości poprzez skalpel chirurgiczny, zawsze należy poprzedzić leczeniem zachowawczym, w którym wykorzystuje się zmianę sposobu odżywiania oraz farmakologię. Do kolejnego etapu można przystąpić, dopiero po ustabilizowaniu i ukończeniu powyższego leczenia zachowawczego.
Najczęściej leczenie otyłości przeprowadza się poprzez zabieg chirurgiczny laparoskopowy. Uwzględniając wielkość osiągniętej redukcji masy ciała – leczenie otyłości można przeprowadzać także innymi metodami.
Ile kosztuje zmniejszenie żołądka?
Cena operacji zmniejszenia żołądka jest trudna do jednoznacznego określenia. W przypadku każdego pacjenta może być to zupełnie inna kwota. Ceny zależą między innymi od ośrodka medycznego, w której przeprowadza się operację zmniejszenia żołądka oraz od konkretnej metody. Mniej więcej jest to wydatek rzędu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Cena operacji zmniejszenia żołądka uwarunkowana jest również ilością badań, które należy wykonać przed przystąpieniem do zabiegu (nawet kilkaset złotych). Poddając się chirurgicznemu leczeniu otyłości, sporym wydatkiem będą również wizyty lekarskie przed i po zabiegu. 1 konsultacja może kosztować w granicach 100 – 250 złotych. Potrzebne będą także konsultacje u dietetyka, gdzie cena za jedną wizytę wynosi zazwyczaj między 70 a 150 złotych.