Jesienią i zimą zrób testy alergiczne

centrum medyczne Białystok

Alergie to choroba cywilizacyjna dwudziestego pierwszego wieku. Diagnozowana jest coraz częściej również u osób w podeszłym wieku. Warto być czujnym na objawy alergii przez całe życie. Jeżeli masz alergię sezonową na pyłki określonych roślin, warto być na bieżąco z kalendarzem pylenia. W sieci możemy na bieżąco sprawdzić, jakie rośliny pylą obecnie w naszym regionie, a także sprawdzić, gdzie przyjmuje najbliższy lekarz alergolog. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło „przychodnia Białystok”.

Czy to już alergia?

Alergie diagnozowane są coraz częściej u osób dorosłych. Jeżeli więc przez całe swoje dorosłe życie nie byłeś uczulony na żadne produkty, nie znaczy to, że będziesz wolny od alergii do końca życia. Warto zapoznać się z listą objawów, które powinny wzbudzić nasz niepokój i skierować nasze kroki do alergologa. Należą do nich katar, kichanie, drapanie w gardle, łzawienie oczu i pieczenie powiek, zaczerwieniona skóra czy wysypka utrzymujące się przed dłuższy czas. Jeżeli zatem męczą cię powyższe objawy, twoim najbliższym celem spaceru powinna być przychodnia rodzinna Białystok.

Alergeny wokół nas

Alergia to gwałtowna reakcja naszego organizmu na tzw. alergen. Alergenem może być wszystko: sierść, kurz domowy, substancje zawarte w kosmetykach czy środkach czystości, czy nawet składniki naszych ulubionych potraw. A w okresie wiosennym są to najczęściej pyłki drzew, traw czy zbóż. O ile w przypadku alergii pokarmowej, wystarczy unikać pewnych potraw, aby ustrzec się przed przykrymi objawami, to reakcja alergiczna na pyłki jest niestety nie do uniknięcia. Jedyne, co osoba uczulona może zrobić, to łagodzenie jej objawów.