Jak wybrać sprzet rehabilitacyjny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

sprzęt rehabilitacyjny

Chwilowa nieuwaga, przewlekła choroba czy podeszły wiek to tylko niektóre z czynników, które mogą wpływać na pojawiające się dysfunkcje w obrębie narządu ruchu. Zarówno małe, jak i duże wymagają odpowiedniego leczenia i wsparcia, aby powrócić do zdrowia. W cenę wliczony jest różnorodny sprzęt rehabilitacyjny dostosowany do konkretnych potrzeb dysfunkcyjnych. gdzie to można kupić? Jakie dokładnie urządzenia ortopedyczne są dostępne na rynku?

W jakich przypadkach zalecana jest rehabilitacja?

Rehabilitacja może być wykorzystana do powrotu do zdrowia po wypadku, udarze, operacji lub innej chorobie. Niekiedy rehabilitację stosuje się w celu poprawy jakości życia pacjenta i zapobiegania rozwojowi choroby wrodzonej lub nabytej. Każdego roku tysiące ludzi stwierdza, że ich organizmy nie są już w stanie poradzić sobie ze stresem i napięciem związanym z pracą lub że ich problemy zdrowotne wymagają reorientacji zawodowej. Rehabilitacja ma na celu między innymi umożliwienie osobom przewlekle chorym powrotu do pracy lub innych zawodów. 

Jakie sprzęty do rehabilitacji wyróżniamy?

Sprzęt rehabilitacyjny to różnorodne produkty, z których korzystają osoby z problemami zdrowotnymi w zakresie narządu ruchu. Stosowane są podczas rekonwalescencji, jako wsparcie rekonwalescencji, ale nie tylko. Urządzenia rehabilitacyjne to również urządzenia ortopedyczne, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom chorym i niepełnosprawnym oraz zapewniają im samodzielność.W zależności od schorzenia, przy jakim stosuje się dane urządzenie rehabilitacyjne, możemy wyróżnić kilka jego wariantów. Jego najczęstsze cechy to:

  • Sprzęt rehabilitacyjny i akcesoria do ćwiczeń. Ta grupa produktów przeznaczona jest wyłącznie dla osób w trakcie rehabilitacji. Do najważniejszych z nich należą: drabinki fitness, rotory rehabilitacyjne, piłki lekarskie, taśmy do ćwiczeń, ale także poręcze czy chodziki dla maluchów. Wszystkie te akcesoria mają na celu zwiększenie efektywności ćwiczeń zalecanych przez fizjoterapeutów.
  • Sprzęt rehabilitacyjny przeznaczony do codziennego użytku. W tej grupie sprzętu i akcesoriów rehabilitacyjnych znajdują się już produkty, bez których osoba po leczeniu lub urazie miałaby trudności z poruszaniem się i normalnym funkcjonowaniem. Urządzenia rehabilitacyjne tego typu były wykorzystywane przede wszystkim przez osoby częściowo lub całkowicie niepełnosprawne.

Jak i gdzie kupić  nalepszy sprzęt rehabilitacyjny?

Jeśli już wiesz, jakiego sprzętu rehabilitacyjnego potrzebujesz i zdecydowałeś się go kupić, nadal powinieneś wybrać odpowiedni sklep medyczny – najlepiej taki, który już jest na liście i ma dobre opinie klientów. Poza tym przed zakupem dobrze byłoby dodatkowo ustalić, czy dany sklep promuje/jest w stanie kupić produkty dofinansowane lub częściowo dofinansowane przez NFZ, a także oferuje usługi w zakresie sprzętu rehabilitacyjnego, aby w przypadku danego elementu wyposażenia nie tracisz czasu na szukanie miejsc, w których można dokonać przeglądu, naprawy lub wymiany części. Dobrą zasadą jest również skorzystanie z porady profesjonalnego doradcy reprezentującego konkretny sklep medyczny. Najlepszym, najszybszym i najbardziej opłacalnym sposobem na zakup drobnych pomocy regeneracyjnych, takich jak poduszki ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe lub piłki żelowe, jest zwykle zakup online.