Rodzaje gainerów

Decydując się na korzystanie z odżywek, warto zdawać sobie sprawę, która z nich będzie najodpowiedniejsza. Aby to ustalić należy poznać rodzaje gainerów i określić, który będzie odpowiedni na podstawie opisów.

10% czy 50% białka?


Przeglądając ranking gainerów i opisy produktów w nim zamieszczonych, można zobaczyć, że są one dzielone na podstawie procentowej ilości białka. Zazwyczaj przyjmuje się podział na gainery tradycyjne i tak zwany bulk.

Gainer tradycyjny


Określa się tym mianem odżywki zawierające około 10-20% białka i 70-80% węglowodanów. Jest to najpopularniejszy rodzaj odżywek, wybierany zazwyczaj przez osoby chudsze z problemami z nabieraniem masy, czyli ektomorfików. Wysoka zawartość węglowodanów niweluje te problemy, pozwalając ektomorfikom przytyć.

Gainer bulk


Przeznaczony dla osób niechcących rozrostu tkanki tłuszczowej, charakteryzuje się większą ilością białka i mniejszą węglowodanów w stosunku do gainera tradycyjnego. Konkretnie jest to stosunek mniej więcej 1:1. Stosowany przez osoby o większej wadze i endomorficznym typie metabolicznym.

Czas na trening


Po wybraniu odpowiedniego rodzaju gainera, nie pozostaje nic innego jak rozpocząć trening. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie wysiłek fizyczny, a nie magiczna odżywka, zapewni piękną, muskularną sylwetkę.